„Spotkanie z książką” przedszkolaków z przedszkola Wesoły Smyk w bibliotece w 2022 r.

29 marca, 2022

Pierwsze spotkanie po feriach zimowych odbyło się 18 lutego on-line,  z przedszkolakami rozmawialiśmy o strachu.  Spotkanie nie było jednak straszne dla maluchów, które wysłuchały wiersza Marii Konopnickiej pod tytułem „Stefek Burczymucha”. Dzieci z zaangażowaniem opowiadały o własnych lękach i reakcjach na nie. Nie zabrakło też zabawy w „Uwaga duch!”. Na koniec zajęć dzieci dostały zadanie, aby narysować własne strachy. Już niedługo te „przerażające” prace będą zdobić wnętrze naszej biblioteki.

Kolejne zajęcia to wizyta małych Dinozaurów i drugie z cyklu zajęcia dla dzieci o strachu. Było o strachu na wróble, ale też o takim, który nosimy w sobie. Rozmawialiśmy o tym, czego się boimy, jak sobie możemy z niektórymi strachami poradzić oraz w jakich sytuacjach strach może być dla nas dobry, a kiedy przeszkadza.  Nie obyło się bez przeczytania "Stefka Burczymuchy" i zabawy "uwaga - idzie duch". Na koniec dzieciaki z klocków lego zbudowały to, czego się boją

Kolejny raz ze "strasznymi" tematami zmierzyły się małe Mrówki i Wiewiórki. Było opowiadanie o strachu, czytanie "Stefka Burczymuchy" i zabawa z duchami, a na deser - budowanie z klocków rzeczy, które mogą budzić strach.

Spotkanie 10 marca rozpoczęło cykl spotkań dla dzieciaków o różnych zawodach, jako pierwsza grupa Zajączków. Najpierw wspólnie zastanawialiśmy się dlaczego dorośli pracują. Potem była seria zagadek i pogawędka o różnych zawodach. Na koniec dzieciaki bawiły się w ruch drogowy z rondem i sygnalizacją świetlną. Okazało się, że dzieciaki świetnie znają zasadę ruchu prawostronnego i znaczenie kolorów sygnalizacji ulicznej.

W następnym tygodniu odwiedziła nas grupa Dinozaurów, z którą rozmawiałyśmy na temat różnych zawodów i pracy dorosłych. Dzieci bawiły się, układały „zawodowe” puzzle i słuchały czytanych im opowieści i wierszyków.