Logo Biuletynu Informacji Publicznej biblioteka@opatowek.pl + 48 510 456 021

Śladem historii powiatu kaliskiego

13 lutego, 2024

25 lat temu odrodził się w Polsce samorząd na szczeblu powiatowym. Z tej okazji 11.12.2023 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie poświęcone historii starostwa i powiatu kaliskiego na przestrzeni wieków. 

Pani Anna Narewska prezes Kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego omówiła genezę i postęp prac nad przygotowywaną historią powiatu kaliskiego i jego administracji.

Prace nad poszczególnymi okresami w dziejach powiatu prowadzi grupa historyków, z Poznania i Kalisza. Całość redaguje Monika Sobczak-Waliś, która scharakteryzowała także specyfikę administracji szczebla powiatowego w okresie międzywojennym na naszym terenie.

Dr Ewa Kłysz kontynuowała jej wywód, przybliżając działalność samorządu powiatowego w latach 1945-1950 i po 1998 roku do czasów współczesnych, a także organizację władz powiatowych w latach 1950-1975.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz i urzędów powiatowych i gminnych, Biblioteki WP-A UAM w Kaliszu, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku i z Zespołu Szkół im Stanisława Mikołajczyka w Opatówku z nauczycielami.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Polskie Towarzystwo Historyczne - Oddział w Kaliszu i Powiat Kaliski. Cieszymy się, że jako biblioteka pełniąca zadania powiatowe mogliśmy gościć uczestników tego wydarzenia i z niecierpliwością czekamy na publikację "Starostwo Powiatowe i Powiat Kaliski na przestrzeni wieków".

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w Polityka dotycząca plików cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu