27 sierpnia, 2021
26 sierpnia 2021 r. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z Krystyną Velkovą, poświęcone jej ostatniej książce pt. „Powrót do macierzy”. Wydarzenie odbyło z inicjatywy i we współpracy z Wydawnictwem Edytor Sławomira Woźniaka z Kalisza.
Pani Krystyna mówiła o sobie, że jest rodowitą Kaliszanką, mocno związaną ze swoim miastem i jego okolicą. Opowiadała o swojej pasji podróżowania i poszukiwania odpowiedzi na rozmaite zagadki przeszłości związane z jej ukochanymi, rodzinnymi stronami.
W swojej najnowszej publikacji autorka opisała historię Cieni Młyn aż od czasów wczesnego średniowiecza. Opowiadała o znaczeniu bulli gnieźnieńskiej z 1136 r., wydanej przez papieża Innocentego II, dowodząc, że dokument zawiera nazwę rzeki Cieni, od której nazwę przyjęła osada. Według autorki duże znaczenie dla historii regionu i możliwości późniejszego powstania Opatówka miał także wiec w Cieni, który odbył się w 1228 r. z inicjatywy Władysława Laskonogiego. Władysław III Laskonogi zatwierdził wówczas liczne przywileje duchowieństwa i możnych oraz zobowiązał się szanować stare prawa i nie ustanawiać samowolnie nowych. Wszystko w zamian za poparcie jego osoby na tron krakowski. Sąsiadująca z Cienią osada, mogła być zatem siedzibą opata i dać początek historii Opatówka. W tamtych czasach okoliczne ziemie miały istotne znaczenie geopolityczne i gospodarcze, gdyż przebiegał przez nie szlak do Małopolski.
W późniejszych czasach, zarówno Opatówek jak i Cienia straciły na znaczeniu. W 1688 r. Cienia została nadana Jakubowi Cieńskiemu i od tego czasu stanowiła odrębną jednostkę.
Miejsce to jest tak bliskie autorce, ponieważ należało do jej rodziny od wielu pokoleń i przyszła tam na świat jej ukochana mama.
O zaangażowaniu i wielkiej pasji do odkrywania przeszłości przez Krystynę Velkovą opowiadał także towarzyszący jej wydawca - Sławomir Woźniak.
Dowiedzieliśmy się, że na potrzeby tej publikacji autorka zebrała blisko 500 różnych dokumentów, a do książki trafiło ok.100.
Dla zainteresowanych - wszystkie książki Krystyny Velkovej są dostępne w naszej bibliotece.