Logo Biuletynu Informacji Publicznej biblioteka@opatowek.pl + 48 510 456 021

Sztuka pięknego pisania

20 kwietnia, 2023

Za nami pierwsze zajęcia z kaligrafii, które odbyło się 15.04.2023 r. Spotkanie mile zaskoczyło nas sporą frekwencją chętnych, którzy chcieliby doskonalić swój styl odręcznego pisania.  
Naszym mistrzem był Mateusz Halak z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Zaprezentował nam krótkie dzieje kaligrafii oraz to, co każdy adept pięknego pisania powinien wiedzieć na początek. 
Okazało się, że litery alfabetu łacińskiego w stylu Copperplate, który wzięliśmy na warsztat, można pisać używając 10 podstawowych kształtów. Należy je ćwiczyć aż do skutku, stosując zasadę im wolniej tym lepiej. Ważny jest sposób trzymania pióra, ilość nabieranego atramentu, nacisk w odpowiednich momentach pisania oraz sporo cierpliwości. Na pytanie, ile czasu trzeba poświęcić na ćwiczenia, by osiągnąć zadowalające efekty, Mateusz Halak, zapewnił, mniej niż 15 godzin… choć nie dla wszystkich, bo na spotkaniu objawiły się prawdziwe talenty.
Kaligrafia, to prawdziwa sztuka i rzemiosło. Pięknie napisane litery wprowadzają styl i harmonię do naszego otoczenia a ich tworzenie może być sposobem na wyciszenie i twórcze spędzanie wolnego czasu.
Już jesteśmy umówieni na drugie spotkanie!
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w Polityka dotycząca plików cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu