Tajemnice III Rzeszy w gminie Opatówek

22 lipca, 2024

Opatówek i okolice mają ciekawą historię. Nie brakuje także pasjonatów tej historii, którzy społecznie, często angażując własny czas i pieniądze zgłębiają wiedzę o przeszłości regionu, opisują publikują i dzielą się z innymi swoimi odkryciami.
18 czerwca 2024 r. na spotkaniu pod hasłem „Tajemnice III Rzeszy w Gminie Opatówek” swoje odkrycia i nowe wątki dotyczące ekspansywnych planów Rzeszy względem naszego regionu, przedstawili członkowie Stowarzyszenie Regionalna Grupa Historyczna Schondorf oraz DENAR Kalisz - Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii. Prelegentami byli Anna Kamińska i Arkadiusz Stefaniak. Ich wypowiedzi uzupełniał także Przemysław Kurowiak – prezes stowarzyszenia Denar.
Wydarzenie swoim patronatem objął Burmistrz Gminy Opatówek – Sebastian Wardęcki.
Dziękujemy bardzo dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku Pawłowi Figlowi za udostępnienie sali i wszelką pomoc, a pracownikom GOK-u za zaangażowanie i wsparcie w przygotowaniach.
Dziękujemy za pomoc w przygotowaniach także p. Agnieszce Grabowskiej z Biura Promocji Gminy Opatówek oraz p. Basi Piechocie Kierowniczce Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego i Drogownictwa.
Oczywiście szczególne podziękowania pragniemy skierować do członków obu stowarzyszeń Denar i SCHONDORF, którzy zechcieli właśnie naszej bibliotece powierzyć organizację tego wydarzenia.
Spotkaniu towarzyszyły sensacja, zaciekawienie, ale i ogromna świadomość, że gdyby plany Nazistów ziściły się – Opatówka i nas po prostu by nie było. Klęska Niemiec na wschodzie powstrzymała zaborcze plany Hitlera, powstrzymała także rozwój wielu podejmowanych założeń, dotyczących ekspansji na terenie naszej Ojczyzny . Dziś pasjonaci i odkrywcy historii dowodzą tego jak wielką, niszczycielską machinę skonstruowali Naziści, machinę, z której wiele elementów, wciąż czeka na odkrycie.