Logo Biuletynu Informacji Publicznej biblioteka@opatowek.pl + 48 510 456 021

W ogrodzie, ogódku i na balkonie V

27 lutego, 2023

16 lutego 2023 r. mieliśmy przyjemność gościć w progach biblioteki pasjonatów ogrodnictwa. Podczas spotkania „W ogrodzie, ogródku i na balkonie” Panowie Stanisław Zymon i Damian Jakóbczak zabrali nas do świata pięknych krzewów i drzew ozdobnych oraz warzyw mało znanych lub też zapomnianych.
Stanisław Zymon, który od ponad 40 lat prowadzi Szkółka Krzewów Ozdobnych ZYMON w Tłokini Wielkiej oczarował wszystkich swoją ogromną wiedzą i pasją. Opowiadał o początkach swojej przygody z magnoliami, napotykanych trudnościach, sposobach pozyskiwania rozmaitych odmian tej pięknej rośliny, podróżach i wymianie wiedzy i doświadczeń z innymi pasjonatami z różnych zakątków świata. Prezentując różne odmiany magnolii, potem ciemierników, oczarów i dereni odpowiadał na liczne pytania. Zwrócił uwagę na fakt, że chęć posiadania pięknego ogrodu, czy nawet skromnego ogródka wymaga cierpliwości i zgłębiania tematu, dlatego tłumaczył jak traktować poszczególne rośliny, jakie są ich wymagania, jakie są najczęściej popełniane błędy w ich hodowli. Naszemu gościowi towarzyszył jego syn Kamil, który przygotował prezentację i pomagał podczas spotkania. Niezwykle miłą niespodzianką dla wszystkich, była przygotowana przez obu Panów loteria z nagrodami. 
W drugiej części spotkania wystąpił Damian Jakóbczak, nauczyciel w Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, z wykształcenia i zamniłowania pasji ogrodnik, który towarzyszy nam na tych spotkaniach od samego początku. Tym razem zapoznał nas z warzywami mało znanymi i zapomnianymi. Prezentując zdjęcia, przybliżył nam prawdziwe „osobliwości” ze świata warzyw, które są zarówno zdrowe, jak i niezwykle ozdobne. Opowiadał nam o doświadczeniach i obserwacjach w uprawie np. miechunki pomidorowej, sałaty łodygowej, czy fasolnika egipskiego oraz wielu innych. Dowiedzieliśmy się, które z warzyw rosną bez większego zaangażowania w ich uprawę, a które są bardziej wymagające, które możemy jeść na surowo, a które należy gotować i jakie dają nam wartości odżywcze. 
Niezależnie, czy mieszkamy w domu z ogrodem, czy w mieszkaniu z balkonem, a może mamy do dyspozycji wyłącznie maleńki parapet pod oknem…niezależnie od zasobności portfela, ale wyłącznie od naszego zaangażowania, poszerzania wiedzy i wymiany doświadczeń, zależy to, czym się otaczamy i czym żyjemy. 
Wczorajsze spotkanie było świetną okazją do tego, aby poszerzyć wiedzę, wymienić doświadczenia ogrodnicze i spędzić czas w niezwykle budującym i wartościowym towarzystwie. Za pomysł na tego rodzaju wydarzenie, pomoc i zaangażowanie w jego współtworzeniu już piąty raz, dziękujemy Państwu Oli i Mariuszowi Małoburskim ze Szkółka Opatowek.
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w Polityka dotycząca plików cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu