XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera

20 kwietnia, 2023

Jesteśmy po XVII Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Stefana Gillera. Ze względu na rekordową liczbę uczestników, po raz pierwszy zmagania konkursowe rozłożyły się na dwa dni.

18 kwietnia 2023 r. występowali uczniowie szkół podstawowych z powiatu kaliskiego, a 19 kwietnia – 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z Kalisza i powiatu kaliskiego.

Jury tworzyli prawdziwi znawcy i pasjonaci sztuki recytatorskiej Maria Bednarczyk-Antczak, Izabela Fietkiewicz-Paszek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz Jerzy Szukalski z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. W przesłuchaniach brała udział także Jolanta Golicka, kierownik Biura Oświaty, Zdrowia, Sportu i Kultury reprezentująca starostę kaliskiego Krzysztofa Nosala, który objął honorowym patronatem nasze wydarzenie.

W tym roku młodzież stanęła przed wyzwaniem zaprezentowania poezji naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. Jej wiersze są piękne i proste. Ale właśnie dlatego otwierają szerokie możliwości interpretacyjne dla odtwórców. Mogą być dla nich szansą zarówno na porwanie publiczności, jak i jej znudzenie.

Komisja zdecydowała o nagrodzeniu następujących uczestników:

W kategorii szkół podstawowych:

- Franciszek Wojciechowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Zbiersku (opiekunka Katarzyna Żebrowska) - I miejsce.

- Gabriela Frątczak ze Szkoły Podstawowej w Morawinie (opiekunka Janina Kraszkiewicz) – II miejsce,

- Martyna Filipowicz ze Szkoły Podstawowej w Kosmowie (opiekunka Joanna Kędzia) – III miejsce,

- Nikodem Gawełek ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach (opiekunka Maria Więcław) – wyróżnienie,

- Nikola Leszczyńska ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej (opiekunka Edyta Banasiak) – wyróżnienie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

- Kamila Chabierska z Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu (opiekunka Danuta Matysiak) - I miejsce,

- Zuzanna Wojciechowska z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu (opiekunka Kamilla Kiermasz) - II miejsce,

- Adriana Wodiczko z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu (opiekunka Paulina Litwicka - Tomczyk) - III miejsce

- Matylda Szuszkiewicz z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu (opiekunka Joanna Kucińska) - wyróżnienie

- Patrycja Skonieczna z Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku (opiekunka Małgorzata Rudowicz) – wyróżnienie.

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Szczerze podziwiamy wszystkich uczestników i dziękujemy im za odwagę, piękne wystąpienia i prezentację poezji naszej noblistki. Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za wkład w przygotowanie młodzieży do zmagań konkursowych. Do zobaczenia za rok!

Za współpracę i wsparcie konkursu dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Kaliszu, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Oli i Pawłowi Wróblewskim z Opatówka - Wróblewscy Sady. Nagrody dla zwycięzców przekazali: Powiat Kaliski, Kino Helios Polska, AQUAPARK KALISZ i nasza biblioteka. Do puli nagród swoje książki wraz z imienną dedykacją przekazała także Izabela Fietkiewicz – Paszek. Dziękujemy fundatorom.

Biblioteka w Opatówku organizuje Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera już 19 lat. Po dwuletniej letniej przerwie spowodowanej pandemią, wrócił w ubiegłym roku i cieszy cię coraz większym zainteresowaniem. Dla nas, organizatorów, to najpiękniejszy i najlepszy wyraz uznania. Dziękujemy i zapraszamy za rok!