Logo Biuletynu Informacji Publicznej biblioteka@opatowek.pl + 48 510 456 021

Złota Szkoła NBP

13 lutego, 2024

Złota Szkoła NBP - o taki tytuł ubiega się Szkoła Podstawowa w Tłokini Wielkiej w programie edukacyjnym Narodowy Bank Polski. A nasza biblioteka stała się partnerem tych działań.

6 i 7 lutego 2024 r. gościliśmy uczniów tej szkoły na specjalnych zajęciach prowadzonych w czterech grupach.

Rozmawialiśmy o wartościach, które można mieć za pieniądze oraz tych, których za nic się nie kupi; o tym dlaczego w ogóle pojawił się pieniądz i jak krąży między ludźmi oraz o różnych jego obliczach, w tym edycjach polskich środków płatniczych w historii. Prawdziwą gratką okazała się możliwość oglądania części kolekcji polskich monet i banknotów od lat 20. XX wieku ze zbiorów prywatnych zaprzyjaźnionego młodego pasjonata.

Druga odsłona Złotej Szkoły Narodowy Bank Polski została przeznaczona dla klas 5-8.

Okazało się, ze młodzież całkiem sporo wie o wymianie towarowej, pochodzeniu i obiegu pieniądza oraz jego znaczeniu dla naszego życia. Jednym z zadań spotkania było stworzenie listy zakupów za 50 i 100 zł z rzeczami niezbędnymi do codziennego bytowania oraz drugiego - na większe i mniejsze przyjemności. Tutaj także młodzi ludzie udowodnili bardzo dobrą orientację w cenach (może poza kosztem papieru toaletowego...

Goście także podzielili się z nami wrażeniami z pobytu w Warszawie, gdzie mogli zobaczyć jak wygląda 1 milion złotych w banknotach dziesięciozłotowych lub 12,5 kg złota.

Pobyt w Opatówku wypełnili także wizytami m.in. w Urzędzie Miejskim Gminy Opatówek, Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku i na poczcie. Na koniec wrócili do naszej biblioteki, by podsumować dzisiejszy dzień, spotkać się z burmistrzem Sebastianem Wardęckim i... przeegzaminować go z wiedzy o pieniądzu. Burmistrz wypadł w tym teście bardzo dobrze.

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w Polityka dotycząca plików cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu