Logo Biuletynu Informacji Publicznej biblioteka@opatowek.pl + 48 510 456 021

Nasze działania

  • Zajęcia Ty i Twój smartfon, laptop, internet

    22 listopada, 2021

    Zajęcia Ty i Twój smartfon, laptop, internet

    Od 15 listopada w poniedziałki w godz. 9.30-11.00 w naszej bibliotece odbywają się zajęcia "Ty i Twój smartfon, laptop, internet" dla dorosłych.

    W spotkaniach udział biorą osoby dorosłe o różnym stopniu umiejętności obsługi telefonów komórkowych, ale program obejmuje zagadnienia od samych podstaw, rozpoczynając od włączania i wyłaczania telefonu, nawiazywania połączeń telefonicznych, pisania sms-ów i mms-ów, posługiwania się internetem w smartfonach, po obsługę wybranych aplikacji i modyfikowanie ustawień telefonu.  

  • Głos w sprawie szczęścia

    22 listopada, 2021

    Głos w sprawie szczęścia

    Podczas spotkania literacko – muzycznego, zatytułowanego "Głos w sprawie szczęścia", które zorganizowaliśmy wczoraj w naszej bibliotece, wysłuchaliśmy fragmentów „Dziennika pisanego jutro” Magdaleny Krytkowskiej.

    W „Dzienniku pisanym jutro”, który powstawał w latach 1990 – 2018 mamy przyjemność czytania kilku wierszy oraz zapisków dotyczących spraw codziennych, prostych zdarzeń – dobrych i złych - takich, które są częścią składową życia, które tworzą sens życia. Jak podkreśla autorka – „motywem łączącym teksty jest przenikanie się kultury ludowej z religijną, a tłem pory roku splatające dni w miesiące i lata”.

    Poza samą autorką gośćmi specjalnymi, którzy  współtworzyli atmosferę wydarzenia czytając fragmenty dziennika, byli członkowie Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka: Beata Wicenciak, Izabela Fietkiewicz-Paszek oraz wiceprezes stowarzyszenia Jerzy Szukalski. W role lektora wcieliła się także Małgorzata Matysiak.

    Pośród przybyłych gości była Maria Kuczara – redaktorka, autorka ilustracji oraz wydawca „Dziennika pisanego jutro”

    Szczególny nastrój nadała spotkaniu piękna oprawa muzyczna w wykonaniu Michała Ziobrowskiego – pianino i Jacka Fabiniaka – skrzypce. Muzycy prezentując wybrane utwory Czajkowskiego, Kreislera, Sibeliusa, Novacka, M. Ponce, i C. Debussy'ego, zapewnili słuchaczom prawdziwą ucztę muzyczną.

  • Odwiedziny przedszkolaków spoza Opatówka

    29 października, 2021

    Odwiedziny przedszkolaków spoza Opatówka

    Przedszkolaki z innych miejscowości chętnie odwiedzają naszą bibliotekę. W trakcie spotkań słuchają fragmentów czytanych głośno opowieści oraz oglądają ciekawe dla nich książki. Dodatkową atrakcją jest sam przyjazd autokarem do Opatówka.

  • Ksiądz Henryk Kazimierowicz i Witkacy

    28 października, 2021

    Ksiądz Henryk Kazimierowicz i Witkacy

    27.10.2021 r. gościliśmy w naszej bibliotece dr. Przemysława Pawlaka, który podzielił się z nami swoją fascynacją postaciami Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz księdza Henryka Kazimierowicza, ostatniego przedwojennego proboszcza parafii w Tłokini Wielkiej.

    Podczas środowego spotkania dr Przemysław Pawlak uchylił nam kulisy swojej pracy badawczej, która była prawdziwym śledztwem prowadzonym w kilku krajach. Przedstawił dokonania księdza Kazimierowicza i jego związki z Witkacym. Wspomniał także o teatralizacji życia na przykładzie księdza Henryka, od jego codziennych zadań jako proboszcza parafii, aż do doświadczeń w obozie koncentracyjnym w Dachau. Mówił też o swoich głębokich badaniach literaturoznawczych, konsultowanych u specjalistów.

    Fascynacja naszego gościa zaowocowała doktoratem oraz kilkoma publikacjami poświęconymi księdzu Kazimierowiczowi i Witkacemu. Jego praca doktorska opublikowana pod tytułem "Henryk Kazimierowicz - ksiądz z nienapisanej sztuki Witkacego" otrzymała kilka nagród, w tym nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza.  

    O ile Witkacy to wielka postać polskiej kultury, o tyle ksiądz Henryk Kazimierowicz, był praktycznie do tej pory nieznany. Dzięki dr. Przemkowi okazało się, że ksiądz to niezwykła postać, o otwartym umyśle, interesujący się najnowszymi prądami w sztuce i odkryciami naukowymi, próbujący wykorzystać je w pracy duszpasterskiej.

    Ksiądz Kazimierowicz zgromadził na tłokińskiej plebanii naukowy księgozbiór liczący ok. 6 tys. woluminów. Po aresztowaniu i zamordowaniu przez Niemców w  1942 r., książki, pamiątki i papiery po nim uległy rozproszeniu. Część trafiła do Szczecina, a część zachowała się w zbiorach prywatnych, m.in. u mec. Józefa Nowakowskiego oraz u innych mieszkańców Kalisza, Tłokini i okolic.

    A może ktoś z Was natrafił na książki lub inne pamiątki po księdzu? Ksiądz rzadko podpisywał lub pieczętował swoje zbiory. A może posiadacie książkę z pieczęcią mec. Józefa Nowakowskiego? Jest szansa, że pochodzi ze zbiorów księdza Kazimierowicza? Ponawiamy apel wystosowany przez dr. Przemysława Pawlaka: w takich przypadkach skontaktujcie się z nami.



  • Reklama w internecie z Michałem Kuczyńskim

    25 października, 2021

    Reklama w internecie z Michałem Kuczyńskim

    Od 20 do 22 października w naszej bibliotece gościliśmy Michała Kuczyńskiego z firmy Jump Global, specjalistę od reklamy w mediach cyfrowych. Z tym tematem zmierzyły się klasy V B, A i C ze Szkoły Podstawowej w Opatówku. Michał opowiedział nam o kluczowych umiejętnościach, jakie trzeba mieć, aby kręcić dobre, cieszące się powodzeniem filmy na YouTube, Facebooku, TikToku czy w innych mediach internetowych.

  • „Spotkanie z książką” przedszkolaków z przedszkola Wesoły Smyk w bibliotece

    6 października, 2021

    „Spotkanie z książką” przedszkolaków z przedszkola Wesoły Smyk w bibliotece

    W ramach naszej współpracy z Przedszkolem Wesoły Smyk w Opatówku co czwartek odbywają się „Spotkania z książką” przedszkolaków w bibliotece. Takie zajęcia umożliwiają bezpośredni kontakt z książką oraz rozbudzają zainteresowania czytelnicze.

  • Spotkanie z Anną Krajewską

    4 października, 2021

    Spotkanie z Anną Krajewską
    Spójrz komuś w oczy, uśmiechnij się i powiedz: "Jak się cieszę, że Cię widzę". Praktykowanie tego na co dzień, to jedna z recept nie tylko na stworzenie miłej atmosfery spotkania, ale i... podniesienie własnej odporności, a co za tym idzie, utrzymanie się w dobrym zdrowiu.  
    W piątek 1 października 2021 r. w naszej bibliotece zadziałało doskonale! Było to ćwiczenie zaproponowane przez naszego gościa. Na twarzach wszystkich obecnych wzbudziło autentyczną radość i przyniosło wspaniałą atmosferę.
    Pani Anna Maria Krajewska ze Slow Life&Business - Centrum Psychologii Zdrowia i Psychoedukacji przez niemal dwie godziny opowiadała o nowinkach ze świata psychologii i zdrowia. Przytaczała inspirujące przykłady, na przykład na to, że zawsze jest czas na podjęcie wyzwania - nawet by przebiec maraton - i zawsze trzeba mieć nadzieję, na wyzdrowienie, nawet z ciężkich chorób.
    Mówiła o zwykłych-niezwykłych osobach: Hariette Thompson, Stamatisie Moriatisie, prof. Adamie Bielańskim, Danucie Szaflarskiej czy Nicku Vujcicu, którzy udowadniają, że bariery tkwią tylko w naszych głowach i bez względu na wiek czy ograniczenia fizyczne można znaleźć zadowolenie i spełnienie życiowe.

    Zaprezentowała także kilka wartościowych książek. Wiele z nich mamy w swoich zbiorach.
    Zaręczamy, że z piątkowego spotkania każdy wyszedł w lepszym nastroju i zdrowiu.
  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    30 września, 2021

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    W dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Głośno czytaliśmy z dziećmi z drugiej klasy ze szkoły podstawowej w Chełmcach.

  • Muzyka Końca Lata - koncert w bibliotece

    27 września, 2021

    Muzyka Końca Lata - koncert w bibliotece

    Sobotni wieczór na dziedzińcu biblioteki upłynął przy fajnej muzyce i dobrej zabawie, a to za sprawą koncertu zespołu Muzyka Końca Lata.
    Wydarzenie udało się zorganizować dzięki współpracy z Fundacją Inicjatywą dla Opatówka.

  • Narodowe Czytanie 2021 - Moralność pani Dulskiej

    6 września, 2021

    Narodowe Czytanie 2021 - Moralność pani Dulskiej
    W sobotę 4 września 2021 wraz z całą Polską czytaliśmy "Moralności Pani Dulskiej". 
    Świetnie przygotowani lektorzy wcielili się w rolę bohaterów najbardziej znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej. Byli nimi: Dorota Karpieko, Elżbieta Iwasieczko, Marlena Kiermas-Gruszka, Magdalena Krzywda, Alicja Przepiórka, Danuta Wiertelak, Amelia Napierała, Natalia Gawłowicz, Sebastian Wardęcki, Damian Jakóbczak, Mateusz Walczak, Bartłomiej Gruszka oraz gospodynie: Małgorzata Matysiak, Jadwiga Miluśka-Stasiak i Agnieszka Przepiórka.
    Dziękujemy lektorom i widowni oraz zapraszamy za rok!


Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w Polityka dotycząca plików cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu